Podrobné informace k budování ČOV a kanalizace naleznete zde
Vzpomínka na obec Harty
Vraťme se zpátky do historie, kdy a jak vesnice Harty vznikla. Dle dostupných dokumentů, které jsou publikovány v brožuře o Hartech, vydaných panem ing. Radimem Jaroškem, vesnice Harty vznikla v roce 1780 na panství hrabat Vetterů z Lilie. Tuto skutečnost potvrzuje tzv. Protokol z roku 1794, ve kterém jsou uvedena jména prvních osadníků a je dokladem, že Harty byly skutečně založeny v roce 1780. Je zde také zmínka o 18-ti číslech popisných této vesnice.
Z pamětní knihy Hartů (uložena ve Státním okresním archívu Nový Jičín):
„Obyvatelstvo Hartů je pracovité s vyvinutým smyslem pro pořádek, což je zřejmo jak z vzhledu příbytků, tak z úpravy polí. Všímá si nových směrů v hospodářství, užívá moderních hospodářských strojů. Hodně čte knihy a časopisy politické i odborné. Stavebního ruchu není v Hartech vůbec. Hospodský život velmi slabý. Tj. dnešní obraz Hartů.“
Celkem poklidný život plynul až do osudného roku 1877. Dne 29. září 1877 vypukl v obci požár, který založily děti. Požár se rozšířil na celou obec a shořelo 19 stavení a stodol. Z celé osady bylo zachráněno pouze 6 domů. Pomoc obyvatelům posílaly mnohé obce, finanční pomoc poskytl i císař František Josef I., majitel panství Hukvaldy a majitel pivovaru v Petřvaldě pan Kudielka. Pomoci sbírek i vlastními silami si místní osadníci vystavěli obydlí nová. Po požáru obyvatelé vystavěli kapličku zasvěcenou sv. Markétě.
Obci se nevyhnula ani 1. světová válka, kdy většina mužů narukovala na frontu. Někteří padli do zajití, někteří byli raněni, někteří padli. Většina se však vrátila zpět ve zdraví.
Dalším mezníkem v historii bylo osamostatnění obce od Mošnova v roce 1924. Prvním starostou byl zvolen pan Felix Lednický. Rovněž 2. světová válka se obci nevyhnula. Dne 5. května 1945 byla obec osvobozena.
V lednu 1950 byl místními obyvateli založen sbor dobrovolných hasičů.
Vzpomeňme také významných obyvatel obce Harty, jakými byli bratři Žurovcové. Josef Žurovec sestrojil první letadlo domácí konstrukce na Moravě. Na jaře 1914 se uskutečnil první vzlet letounu. Jeho bratr ing. Vilém Žurovec zkonstruoval první prototyp vrtulníku, který v roce 1918 poprvé vzlétl. Další podrobnosti o osudu bratří Žurovcových si můžete přečíst v brožuře o Hartech nebo na panelu u cyklistické odpočívky.
V roce 1955 se započalo s vyměřováním letiště. V této době měla obec Harty 41 čísel popisných a zhruba 170 obyvatel. Bohužel, zániku obce v této době už nemohlo nic zabránit. Obyvatelům bylo nabídnuto ubytování v nové části Petřvaldu pod názvem Harty a v roce 1956 došlo k likvidaci obce Harty jako takové.
V roce 1956 při nuceném zbourání kapličky a vystěhování obyvatel z vesnice Harty byl obraz sv. Markéty, které byla kaple zasvěcena, převezen do kostela sv. Mikuláše v Petřvaldě. Z úcty k obyvatelům vesnice Harty, nechal místní farář obraz opravit a vytvořil důstojné místo s oltářem v kostele sv. Mikuláše. Oltář byl vysvěcen při slavnostní mši svaté ke cti sv. Markéty dne 13.7.2014.
Na památku bývalé obci Harty byl přemístěn kamenný kříž, stojící dodnes na pozemku paní Emilie Heryánové. Kříž nese nápis: „ Poutníče zde málo stůj,/rány moje rozvažuj,/rány moje kynou,/léta tvoje hynou,/přijde smrt, soud nastane,/kam se duše tvoje dostane.“
Z kamenů roubení staré studny byl zhotoven v roce 2010 památník zaniklé obci Harty stojící na cyklistickém zastavení u okraje oploceného areálu letiště mezi obcemi Petřvaldík a Albrechtičky. Každoročně v červenci na svátek Markéty pořádá obec Petřvald Hartovskou pouť na Hartech u Duhového domečku, na kterou jsou srdečně zváni všichni občané a také rodáci z bývalé obce Harty. V roce 2016 uplynulo 60 let od přestěhování obyvatel do „nových“ Hartů.
(zdroj: brožura Harty 1780-1956)