Podrobné informace k budování ČOV a kanalizace naleznete zde
V době pozvolna se rozvíjejícího společenského života v Petřvaldě v 19. století, hrávali u nás napřed jen jednotlivci. Počítaje mezi ně vynikajícího hudebníka a našeho prvního učitele Josefa Richtra. Mezi nejstarší naše lidové hudebníky, nám podle jména známými patří Jan Myška a Vincent Bednář. První známou hudební sestavu v Petřvaldě tvořili: Jan Myška čp. 12 – cimbál, Vincent Bednář čp. 82 – housle, Rudolf Sklenák čp. 37 – klarinet, Johann Schneider ze Dvorku čp. 17 – basy a Karel Sýkora čp. 31 – křídlovka.
Postupným zakládáním spolků v obci v druhé polovině 19. století, jakožto i všeobecným společenským pokrokem doby, rostly požadavky na stále ušlechtilejší zábavu lidí s dokonalejší hudební produkcí. Prvním založeným spolkem v obci byli Dobrovolní hasiči v roce 1885, dále Spolek vojenských vysloužilců v roce 1895, čtenářsko – pěvecký spolek „Lubina“ v roce 1903, tělocvičná organizace „Sokol“ v roce 1912, a dělnická tělocvičná jednota v roce 1913. Uvedené spolky byly pravidelnými pořadateli plesů, letních výletů, tanečních zábav a jiných různých podniků. A právě na těchto akcích vystupovala první petřvaldská kapela, která se postupně obměňovala a rozrůstala, neboť hasiči i spolek veteránů ji potřebovali k průvodům a jiným akcím zajišťovaným pro celou vesnici. Výlety pořádané v letních měsících, byly nemyslitelné bez průvodu ze spolkové místnosti na výletiště, a bez řízné hudby. Bývaly i léta, kdy se místní spolky hasiči a veteráni snažily petřvaldskou hudbu nejen podporovat, ale i získat ji pro sebe. Každý spolek chtěl mít svou kapelu.
O založení vlastní vícečlenné hudby smyčcové i dechové se staral ihned po svém založení v roce 1903 Čtenářsko – pěvecký spolek „Lubina“ především zásluhou učitele Josefa Hykla. Josef Hykel byl hybnou pákou spolku, školil nové hudebníky a jako funkcionář spolku zajišťoval uspořádání výletů, z jejichž výtěžků nakupoval hudební nástroje. První světová válka znamenala utlumení rozvoje dechové a smyčcové hudby. Mnoho hudebníků odešlo na frontu, a hudba hrávala pouze na pohřbech. Teprve po válce, když se všichni vojáci vrátili domů, začala se petřvaldská hudba rozvíjet a rozšiřovat svou aktivitu. Od založení v roce 1903 byli postupně kapelníky - Jan Sklenák Petřvald čp. 14 od roku 1903 do roku 1908, a Karel Šeděnka Petřvald čp. 32 od roku 1908 do roku 1920, poté znovu Jan Sklenák, kterého vystřídal do roku 1928 František Hložanka Petřvald čp. 135. V létech 1928- 1933 byl kapelníkem Jaroslav Hýl Petřvald čp. 59, a po něm do roku 1933 pak Karel Myška Petřvald čp. 57. Kapelníci se často měnili, nikdo nechtěl převzít tuto odpovědnou funkci. Teprve od roku 1933 se funkce kapelníka petřvaldské hudby ustálila, když byl zvolen kapelníkem Ludvík Řepka Petřvald čp. 124. Pan Ludvík Řepka vedl kapelu plných 25 let až do roku 1958. Po něm převzal kapelnictví jeho synovec z Hartů Richard Řepka, který se čerstvě přestěhoval do Petřvaldu.
Se jménem Richarda Řepky byla kapela neodmyslitelně spjata celých 54 let. Nebylo plesů, obecního výletu, prvomájového průvodu, šibřinek, svatebních veselic, ale i pohřbů, na kterých by nevystupovala Petřvaldská kapela pod vedením pana Richarda Řepky. Kapela později v 70-tých létech přijala jméno „Petřvalďanka“ a její věhlas přesáhl katastr obce Petřvald. Kapela hrála v širším či užším složení na hudebních produkcích i v okolních obcích. Postupem let se v dechové kapele „Petřvalďanka“ vystřídaly desítky hudebníků nejenom z Petřvaldu. Pan Richard Řepka zemřel v roce 2012 ve věku nedožitých 80 let. Do posledních chvil byl aktivním kapelníkem dechové hudby, a stačil si vychovat svého nástupce. Novým kapelníkem se v roce 2012 stal pan Radim Myška mladší, který kromě toho že je kapelníkem je i hráčem na křídlovku a dokonce nejmladší člen dechové hudby v Petřvaldě.
Kontaktní adresa:
Radim Myška, kapelník
742 60 Petřvald
Česká republika (CZ)
tel: (+420) 737 913 533